Devexpress Nedir?

Devexpress  .Net platformu için geliştirilmiş bir platformunun componenti’dir. Devexpress görsellik olarak veya yazılım olarak bir çok kolaylık sunmaktadır. Javascriptler ile daha çok yoğunlaştığınız ve daha rahat kullanım sunan 3. parti yazılım olarak işlerinizde kullanabileceğiniz bir programdır.

Devexpress ile neler yapabiliriz?

Microsoft'un da desteklediği, Visual Studio ile uyumlu çalışan componentleri sayesinde işlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. İçerisinde kendine has temaları bulunan (yeni versiyonlarda yeni temaların geldiği) ister scriptlerle isterseniz sayfanızın .cs tarafında rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yapıdadır. Textbox,Grid, Menüler, Temalar vb. Kısaca Visual studyoda kullandığınız kontrollerin hepsinin devexpress tarafından bir tık daha ileri götürüp geliştirilmiş halidir.

Nasıl Kurulur?

Devexpress sitesinden satın alabileceğiniz veya 30 günlük deneme sürümünü indirebileceğiniz bir program. Sitesinden indirip kurulumunu yapmanız yeterli olacaktır.

Sitesinden indirdiğiniz programı kurmak için visual studionun kapatmanız gerekiyor. Zaten kurulum aşamasında açık ise uyarı veriyor kapatmanız gerektiğine dair. Kurulum işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Nereye kurulacaksa veya kurulum aşamasında size sunduğu seçeneklerle istediklerinizi kurabilirsiniz. Bunun için kurulum aşaması görsel olarak sunuyorum.

Resim 1: Burada ya 30 günlük deneme sürümü (Trial) olanı veya satın aldıysanız (Registered) butonundan ilerleyebilirsiniz.

Resim 2: Registered butonuna tıklarsanız bu ekran ile karşılaşırsınız ve sizden satın alma işleminde kullanıdığınız üyelik bilgilerini istemektedir.

Resim 3: Bu ekranda hangi programların kurulacağını belirliyorsunuz. Biz sadece asp.net seçeneğini seçiyoruz. Diğerlerine değinmek gerekirse Masaüstü, Framework,Raporlama, Dashboard, Dokuman sunucuları, Windows10 geliştirmeleri için seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

Resim 4: Programın nereye kurulacağını belirliyoruz.

Resim 5: Kurulum işleminin son aşaması yüklenme işlemi bittiğinde finish deyip işlemleri sonlandırıyoruz.

Ayrıca daha detaylı bilgi almak isterseniz 

Devexpress Kurulum Aşamaları

Yorum Yap
Sedat
26.04.2019
Çok güzel bir anlatım, tebrikler..